Návrat na hlavní stránku
Různá pojednání, traktáty a spisky, které sem tam vyprodukuji.

[131224] - Malý výtah z Madbrahmíny
Tuhle jsem trochu uklízel na harddisku a nalezl jsem výtah z Madbrahmíny, z aktuálek zveřejněných kolem soutěže O brahmíní vemeno. Je to pár krátkých textů (Hlavně mých, trošku Bodkinových a jedna oprava od Smejkiho), zabývajících se problematikou psaní povídek pro začátečníky. Je to takový pokus o laickou literární teorii a zájemci si ji mohou přečíst v tomto článku: Úvahy o psaní (PDF, 147 kB).


[131011] - Další zpěvníky
První zpěvník (PDF, 261 kB) obsahuje snad všechno od Alphaville, co dokážu zazpívat, druhý (PDF, 270 kB) obsahuje metalovou všehochuť válející se na disku už dlouhé roky a třetí (23 kB) je snůška kdejakých popěvků. Další malá snůška kde čeho z oblasti botaniky je zde (PDF, 87 kB) a nakonec tu mám ještě takové indiferentní různé věci (PDF, 359 kB)


[130818] - Školní komiksy
Základní škola v Horní Suché. Skupina MTLTM Art - Michal, Tomáš, Liberdová, Trčka, Michal - banda příliš inteligentní a příliš sexy, než aby se dostala do knih jako Správná pětka. Ne, samozřejmě... v té době jsme všichni byli samá noha, samá ruka (a největší prsa měl Michal), takže za "sexy" si dosaďte "příliš kreativní na tenhle ústav!" a nějaký ten hákenkrojcíček. Protože právě tady vznikl ten druh hypernacistického černého humoru, jenž posléze (v mém případě) vykrystalizoval do sbírky NSDAP a Říšské orlice. Našlo se pár učitelek, které to nechápaly, ale nám bylo jasné, že ne každý má smysl pro černý humor, a tak jsme jim to odpouštěli. Učitelkám, které byly příliš blbé na to, aby věděly, že jsou blbé, jsme však odpustit nehodlali. Zvláště Karlovcová, přezdívaná DJ podle tendence kdykoliv si uzurpovat mikrofon a mlít kraviny (což vyniklo zvláště v kontrastu s kultivovaným projevem paní Slamečkové), si nezasloužila slitování, ale jen zápornou roli v mém prvním komiksu. Vzpomínám na ni jako na neschopnou kariéristku, a to hovořím o těch lepších vlastnostech. Reálně vypadala trochu jinak, než v komiksu.
  Na četu k odpisu vzpomínám rád, spláchl jsem to celé za týden (scénář, rozvržení, kostra kresby, přes to malba, přes to kresba, nakonec inkoust) a považuji to za definitivní zlom mých dvojek a trojek z výtvarné výchovy. Ne že bych uměl kreslit nebo malovat - ale přestal jsem se stydět a začal se vyjadřovat. Z dnešního pohledu oceňuji jednoduchý scénář, který neklopýtá, jen na začátku trochu překračuje, a dobře se drží plynutí oken. Pozdější GyKomX (nečti Gymnázium Komenského Deset) toto udržet nedokázal a rozplynul se v miliónech postav a dějových linií. Na druhou stranu, Četa k odpisu je postavena na konglomerátu uzavřené éry mého života, neboť byla napsána až po konci ZŠ, zatímco GKX vznikal průběžně a reagoval na konkrétní dění na gymplu. Nedalo se to promýšlet, nebyl čas hrát si s kresbou, bylo to hodně punkové, ale naučilo mě to pracovat s prostorem pro kresbu rychle. Pepa Břenek (9 beden) mne mnohem později naučil rozkreslovat si komiksy po okénkách a pak je na kopírce spojit do listu, ale když je třeba naskicovat fofrem nějaký přihlouplý situační humor, musí být hned první dobrá. To byl případ krátkého komiksu o podzimním školním výletu do Morávky, na Peřeje, ale ten ofocovat nemíním, neboť tehdy to pro mne bylo velmi osobní, vzpomínky jsou živé, jako by to bylo včera, a ještě si je připomínat vlastním komiksem nemíním.
  Na vyšce žádný komiks nevznikl, jenom hromada kresbiček (hlavně tady), a samozřejmě povídky - Peklo pod palbou, Per Fabaceae ad Astra, Bio Beowulf.
  Později, už pod vlivem Orlice (těch povídek, i té knajpy v Těšíně), začal vznikat scénář k dalšímu dílu Čety k odpisu. Podle něj v roce 1944 elfí esesáci ukryli na východním Slovensku schránku s BFG, na kterou náhodou narazí banda od Šimka (já, Feťák, Javor...), kteří si od Maxmiliana Šimka půjčili Pzkpfw IV a vyjeli si na prázdninový výlet. Nebyl čas to nakreslit a teď už je to pasé. Co bych ještě chtěl: Nakreslit Teplometné granátníky. Snad dobudoucna...


[121106] - Článek o domácím kvašení vína naleznete zde na blogu Zkvašeno.

[120528] - Práce v knihkupectví člověka žene k mnoha úvahám na rozličná témata, a kolik lidí je vlastně třeba na jednu knihu? je jedním z nich. Je to docela dost lidí a ti všichni chtějí jíst, tak se pak nedivte, že knihy stojí tolik, kolik stojí.


[120309] - Až se k nám Marťas vrátí  
Když Martin odjel na bílém koni za žlutým autobusem do Anglie, bylo to smutné, a na jeho návrat jsem čekal s tesknou písní na rtech. Zde je text (SXW, 5,7 kB).

[100712] - Bzenecká  
Tři tisíce tři sta třiatřicet
lásek poznáš v životě
tři tisíce tři sta třiatřicet snů.
Po tom všem zbyde jen pachuť a únava
jež klene tělo k zemi.
Tři tisíce tři sta třiatřicet lomených oblouků.
Mementa okamžiků.


[110223] - Zářivky  
Svícení na novém bytě si vyžádalo hlubší vhled do záležitostí kolem zářivek, a tak jsem sepsal tohle pojednání(PDF).

  Nějaké údaje o srovnávání žárovek a zářivek, které jsem si vypsal, abych se trochu zorientoval v tom složitém světě svítidel.


  Dva zpěvníky obsahující rockové a lidové písničky, které hraji na kytaru. Je dobré mít je vždy po ruce. Také jsem se rozhodl udělal si kompletní zpěvník písní Karla Kryl, které znám, a tady je první část. Na oslavě 98 let klanu VŠB jsem na Vikyinu počest sestavil také zpěvník depresivních písniček.


  "O brahmíní vemeno" byla zatím největší povídková soutěž, kterou Vault šílené brahmíny zažil. Považoval jsem tedy za nezbytné připravit si ke slvnostnímu předávání cen vítězům také nějaký proslov.
  Čas od času je třeba to naše diskusní fórum promáznout, a sem tam spadne samo. Když jsem ještě mazal já, tak mi pokaždé bylo velmi líto zmizelých informací, a tak jsem si topicy zálohoval. Tady je záloha z listopadu roku 2008, kdyby si chtěl někdo počíst... Další zálohy jsou někde na madbrahmíně.


  Tož i v té škole se sem tam něco děje. Tuhle jsem třeba měl mít malý referát o článcích z botanické literatury. Mimochodem, IS ho zná i v PDF.

Návrat na hlavní stránku